Nawigacja

Blog

Prezent dla aktywnej mamy. Inspirujące vouchery dla mam, które nie lubią nudy
21 Wyświetleń 0 Polubień
W życiu aktywnych mam nie ma miejsca na nudę. Dla tych dynamicznych kobiet, które cenią sobie aktywność, przygody i nowe doświadczenia, prezent nie może być zwyczajny ani przewidywalny. Dlatego właśnie vouchery stają się doskonałym...
Voucher dla Mamy. Prezent, który pozwoli cieszyć się chwilą
22 Wyświetleń 0 Polubień
W obliczu specjalnych okazji, takich jak Dzień Matki, często zastanawiamy się, jak wyrazić naszą wdzięczność i miłość dla naszych mam w sposób szczególny i wymowny. Wielu z nas szuka prezentów, które nie tylko będą materialnym wyrazem...
Przygoda, przyroda, przetrwanie. Vouchery na szkolenie survivalowe dla żądnych ekstremalnych wrażeń
14 Wyświetleń 0 Polubień
Jesteś osobą żądną ekstremalnych wrażeń i gotową na wyzwania? Szkolenie survivalowe jest dla Ciebie idealnym sposobem na połączenie pasji do przygody z nauką przetrwania w dzikiej naturze. Vouchery na szkolenia survivalowe oferują nie...
Kurs wspinaczkowy — idealny sposób na nabranie formy przed letnim sezonem
15 Wyświetleń 0 Polubień
Kurs wspinaczkowy na ściance to nie tylko sposobność do nauki podstawowych technik wspinaczkowych, ale również doskonały sposób na przygotowanie się do letniego sezonu aktywności na świeżym powietrzu. Szkolenia wspinaczkowe stają się...
Podróże małe i duże, czyli gdzie spędzić majówkę 2024?
34 Wyświetleń 0 Polubień
Majówka to czas, który wielu z nas niecierpliwie wyczekuje. Długi weekend majowy daje doskonałą okazję do odpoczynku od codziennych obowiązków i wyrwania się z rutyny. W końcu, gdzie najlepiej spędzić ten wyjątkowy czas? GoldenGift ma...
Noc Kupały - zapomniane obrzędy, które znowu ożywają. Zobacz jak przywitać lato zgodnie ze słowiańską tradycją?

Noc Kupały - zapomniane obrzędy, które znowu ożywają. Zobacz jak przywitać lato zgodnie ze słowiańską tradycją?

360 Wyświetleń 0 Polubień

Lato, pora słoneczna, pełna ciepła i radości, a jego początek świętuje się na całym świecie. W Polsce z roku na rok popularny staje się powrót do słowiańskich korzeni. Młodzież i starsi chętnie celebrują Noc Kupały, znaną również jako Noc Świętojańska. Dlaczego coraz częściej sięgamy do zapomnianych tradycji i jak obchodzić początek lata po słowiańsku?

„Noc Kupały” czy „Noc Świętojańska” – jak odróżnić te święta?

starożytne słowiańskie święto które jest związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest w najkrótszą noc w roku, zazwyczaj z 21 na 22 czerwca. Noc Kupały zwana jest inaczej: nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką lub sobótkami.  Było to przede wszystkim święto ognia i wody. Najsilniej Noc Kupały obchodzono na terenach Polski, Białorusi, Rosji, a także w Skandynawii, Niemczech, Francji i Irlandii. Przy czym w różnych krajach występowały różne odmiany obrzędów. 

Noc Świętojańska, odziedziczona przez kulturę chrześcijańską w całej Europie, skupia się na czczeniu wody i ognia w wigilię Świętego Jana. Do obrzędów odbywających się w kościołach i kaplicach należało święcenie wody. Poza wodą święciło się zioła lecznicze oraz kwiaty ogrodowe.

Co oznacza puszczanie wianków na rzece?

Jednym z najbardziej znanych obrzędów Nocy Kupały jest puszczanie wianków na rzece. Wianki są wykonane z kwiatów, ziół i gałązek, często ozdobione wstążkami i świecami. Symbolizują one płodność i siłę natury. Puszczanie wianków na rzece ma wymiar symboliczny – oddawanie swoich trosk, pragnień i negatywnych energii, które są niesione przez nurt wody. Jest to również forma pożegnania z zimą i przywitanie lata.

Czego szukamy w czasie Nocy Świętojańskiej?

Według podań, to właśnie w noc Kupały, kwiat paproci zakwitał tylko raz w roku. Ten, kto miał szczęście go znaleźć, stał się nie tylko bogaty, ale również posiadał niezwykłą moc stania się niewidzialnym w przypadku zagrożenia. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy już zostali uznani za parę podczas zabawy z wiankami, często wędrowali przez las, pełni nadziei na odnalezienie tego mitycznego kwiatu.

Jakie są obrzędy ludowe związane z powitaniem lata?

Obrzędy ludowe związane z powitaniem lata podczas Nocy Kupały różnią się w zależności od regionu i kultury. Jednak niektóre z najbardziej powszechnych tradycji to: skoki przez ogień jako forma oczyszczenia i przynoszenia szczęścia, tańce wokół ogniska, zabawy, śpiewanie pieśni ludowych, wykonanie wianków i puszczanie ich na wodzie, korowody wokół wsi, a także święcenie ziół i kwiatów, które mają magiczną moc.

Jak świętujemy Noc Kupały w Polsce?

W Polsce Noc Kupały to również okazja do organizacji festiwali, koncertów, występów artystycznych i pokazów sztucznych ogni. Miasta i wioski ożywają podczas tych wydarzeń, przyciągając zarówno lokalną społeczność, jak i turystów. Zobacz czy w Twoim mieście nie odbywa się ciekawa impreza na cześć lata.

Noc świętojańską można także celebrować w niewielkim gronie, poza domem, w towarzystwie bliskich przyjaciół. Możecie zdecydować się na rozpalenie ogniska, nauczyć się spleść wianki, przygotować ulubione potrawy oparte na sezonowych owocach, takich jak rabarbar czy truskawki. Możecie także skorzystać z okazji i zanurzyć się w jeziorze, tańczyć i świetnie się bawić. To doskonały moment, by stworzyć kameralną atmosferę i cieszyć się wspólnym czasem z bliskimi.