Nawigacja

Blog

Top 5 atrakcji w powietrzu. Otwórz wiosenny sezon niezapomnianym przeżyciem
4 Wyświetleń 0 Polubień
Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a my pragniemy odkryć nowe przygody i doznania. Dlatego przedstawiamy Top 5 atrakcji w powietrzu, które otwierają wiosenny sezon niezapomnianymi przeżyciami. Od lotu balonem po lot...
Jazda za kierownicą na prezent. Najciekawsze prezenty dla kierowców rozwijające motoryzacyjne pasje
12 Wyświetleń 0 Polubień
Jazda za kierownicą prezent to sposób na dostarczenie emocji oraz rozwijanie motoryzacyjnych pasji. Dla wielu osób prowadzenie samochodu to nie tylko środek transportu, ale także wielka przyjemność i hobby. Dlatego też wybierając prezent...
Niezapomniane męskie przygody. Top 10 voucherów dla mężczyzny
20 Wyświetleń 0 Polubień
Męskie przygody inspirują do odkrywania nowych możliwości, wyzwań i fascynujących doświadczeń. Przygoda jest w istocie częścią męskiej natury, kształtując charakter i umysł poprzez niepowtarzalne doświadczenia. Od długich podróży po...
Jak wrócić do formy przez sezonem letnim?
18 Wyświetleń 0 Polubień
Istnieją sposoby, aby szybko odzyskać energię i formę przed letnimi przygodami. Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie — voucher prezentowy na przeżycie sportowe, który pomoże Ci wrócić do formy w przyjemny i inspirujący sposób.
Kobiece spojrzenie na modę — voucher na zakupy ze stylistką
18 Wyświetleń 0 Polubień
Kobiece spojrzenie na modę to nie tylko kwestia ubierania się, ale także wyrażania swojej osobowości i indywidualności poprzez ubrania. Voucher na zakupy ze stylistką to doskonały sposób, aby pogłębić tę świadomość i odkryć swój własny,...
Noc Kupały - zapomniane obrzędy, które znowu ożywają. Zobacz jak przywitać lato zgodnie ze słowiańską tradycją?

Noc Kupały - zapomniane obrzędy, które znowu ożywają. Zobacz jak przywitać lato zgodnie ze słowiańską tradycją?

97 Wyświetleń 0 Polubień

Lato, pora słoneczna, pełna ciepła i radości, a jego początek świętuje się na całym świecie. W Polsce z roku na rok popularny staje się powrót do słowiańskich korzeni. Młodzież i starsi chętnie celebrują Noc Kupały, znaną również jako Noc Świętojańska. Dlaczego coraz częściej sięgamy do zapomnianych tradycji i jak obchodzić początek lata po słowiańsku?

„Noc Kupały” czy „Noc Świętojańska” – jak odróżnić te święta?

starożytne słowiańskie święto które jest związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest w najkrótszą noc w roku, zazwyczaj z 21 na 22 czerwca. Noc Kupały zwana jest inaczej: nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką lub sobótkami.  Było to przede wszystkim święto ognia i wody. Najsilniej Noc Kupały obchodzono na terenach Polski, Białorusi, Rosji, a także w Skandynawii, Niemczech, Francji i Irlandii. Przy czym w różnych krajach występowały różne odmiany obrzędów. 

Noc Świętojańska, odziedziczona przez kulturę chrześcijańską w całej Europie, skupia się na czczeniu wody i ognia w wigilię Świętego Jana. Do obrzędów odbywających się w kościołach i kaplicach należało święcenie wody. Poza wodą święciło się zioła lecznicze oraz kwiaty ogrodowe.

Co oznacza puszczanie wianków na rzece?

Jednym z najbardziej znanych obrzędów Nocy Kupały jest puszczanie wianków na rzece. Wianki są wykonane z kwiatów, ziół i gałązek, często ozdobione wstążkami i świecami. Symbolizują one płodność i siłę natury. Puszczanie wianków na rzece ma wymiar symboliczny – oddawanie swoich trosk, pragnień i negatywnych energii, które są niesione przez nurt wody. Jest to również forma pożegnania z zimą i przywitanie lata.

Czego szukamy w czasie Nocy Świętojańskiej?

Według podań, to właśnie w noc Kupały, kwiat paproci zakwitał tylko raz w roku. Ten, kto miał szczęście go znaleźć, stał się nie tylko bogaty, ale również posiadał niezwykłą moc stania się niewidzialnym w przypadku zagrożenia. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy już zostali uznani za parę podczas zabawy z wiankami, często wędrowali przez las, pełni nadziei na odnalezienie tego mitycznego kwiatu.

Jakie są obrzędy ludowe związane z powitaniem lata?

Obrzędy ludowe związane z powitaniem lata podczas Nocy Kupały różnią się w zależności od regionu i kultury. Jednak niektóre z najbardziej powszechnych tradycji to: skoki przez ogień jako forma oczyszczenia i przynoszenia szczęścia, tańce wokół ogniska, zabawy, śpiewanie pieśni ludowych, wykonanie wianków i puszczanie ich na wodzie, korowody wokół wsi, a także święcenie ziół i kwiatów, które mają magiczną moc.

Jak świętujemy Noc Kupały w Polsce?

W Polsce Noc Kupały to również okazja do organizacji festiwali, koncertów, występów artystycznych i pokazów sztucznych ogni. Miasta i wioski ożywają podczas tych wydarzeń, przyciągając zarówno lokalną społeczność, jak i turystów. Zobacz czy w Twoim mieście nie odbywa się ciekawa impreza na cześć lata.

Noc świętojańską można także celebrować w niewielkim gronie, poza domem, w towarzystwie bliskich przyjaciół. Możecie zdecydować się na rozpalenie ogniska, nauczyć się spleść wianki, przygotować ulubione potrawy oparte na sezonowych owocach, takich jak rabarbar czy truskawki. Możecie także skorzystać z okazji i zanurzyć się w jeziorze, tańczyć i świetnie się bawić. To doskonały moment, by stworzyć kameralną atmosferę i cieszyć się wspólnym czasem z bliskimi.