12 miesięcy
ważności

Wymarzony
prezent

Wysyłka w ciągu
24 godzin

Nawigacja

Blog

Nietypowe Wielkanocne tradycje i zwyczaje, czyli świętowanie po Polsku.
7 Wyświetleń 0 Polubień
Tradycje wielkanocne w Polsce są nam dobrze znane – powtarzamy je co roku. Wszyscy kojarzymy karnawał, lany poniedziałek czy Niedzielę Palmową. Na przestrzeni dziejów powstały jednak takie zwyczaje wielkanocne, o których pewnie nawet nie...
Jak zadbać o siebie na wiosnę i zyskać nową energię? 
49 Wyświetleń 0 Polubień
Wiosna to czas odnowy - wszystko w przyrodzie budzi się do życia i nasze organizmy również reagują na tą zmianę. Dlatego okres wiosenny to idealny czas na to, aby zacząć coś nowego, zadbać o swoje ciało i umysł, oraz zyskać nową energię...
Jare Gody, topienie Marzanny i inne sposoby na powitanie wiosny
84 Wyświetleń 0 Polubień
Pierwszy dzień wiosny to symboliczne pożegnanie zimy i powitanie nowej pory roku. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Topimy w rzekach marzanny, a uczniowie i studenci obchodzą dzień wagarowicza. Jak obchodzony był ten...
5 pomysłów na prezent nie tylko na Dzień Kobiet
93 Wyświetleń 0 Polubień
Dzień kobiet to doskonały moment, żeby rozpieścić samą siebie lub bliską Ci kobietę. GoldenGift.pl kobietami stoi, dlatego przygotowałyśmy listę upominków, które zawsze poprawią Ci humor. Nie tylko w dzień kobiet!
Czy wiesz skąd wziął się Dzień Kobiet?
144 Wyświetleń 0 Polubień
Niebawem Dzień Kobiet. Z tej okazji w szkołach organizowane są akademie, uczniowie śpiewają piosenki, a chłopcy wręczają kwiaty. Skąd wziął się Dzień Kobiet? Jak ten dzień jest obchodzony w Polsce i na świecie?

Czy wiesz skąd wziął się Dzień Kobiet?

144 Wyświetleń 0 Polubień

Skąd się wziął Dzień Kobiet?

Wiele osób błędnie zakłada, że Dzień Kobiet ma swoje początki w czasach PRL-u. Okazuje się, że prawda jest całkiem inne. Historia Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej, podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych dla kobiet. Podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 na pamiątkę protestu oficjalnie ogłoszono 8 marca Dniem Kobiet. Po raz pierwszy, święto pań obchodzono rok później w 1911 roku w Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Wówczas obchody związane z Dniem Kobiet miały głównie wymiar polityczny, w ten sposób opowiedziano się za prawami kobiet. Także współcześnie Dzień Kobiet jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy dotyczące dyskryminacji płciowej.

Dzień Kobiet w Polsce i na świecie

Dzień Kobiet  obchodzony jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych, choć nie od początku tak było. Święto zaczęło zyskiwać na popularności w latach 70., kiedy wzrosło zainteresowanie tematem praw kobiet. W Polsce Dzień Kobiet po raz pierwszy odbył się 24 marca 1924 roku. Wówczas jednak święto pań nie cieszyło się zbyt wielką popularnością. Zmieniło się to w okresie PRL-u. Już wtedy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca cieszył się dużym zainteresowaniem. W zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty, najczęściej goździki i rajstopy. Jednak ze względu na swój polityczny charakter 8 marca był traktowany niczym przymusowe święto. Dopiero w latach 90. zaczęto postrzegać je jako święto kobiet, a one mogą liczyć tego dnia na drobne upominki. W polskich szkołach chłopcy wręczają nauczycielkom i koleżankom z klasy kwiaty. Jaki prezent przygotować dla żony, czy dziewczyny?

„Odwieczne” pytanie, co wręczyć kobiecie tego dnia?

Najlepsze są gesty, które nie wywołują poczucia sztuczności, chwilowego zainteresowania taką okazją, nie są organizowaniem wydarzeń wbrew potencjalnym oczekiwaniom kobiet. Chodzi o to, by nie wywoływać poczucia śmieszności, pozorności i wbrew pozom - nie najlepszej atmosfery. Kulturowo przyjęte jest, że mężczyźni wręczają tego dnia znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki w postaci słodyczy. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże, te szczególnie dla partnerek. Ludzie lubią być zaskakiwani czymś nietuzinkowym, dlatego w tym czasie prym wiodą vouchery prezentowe na masażezabiegi czy wizyty w spa. Na prywatnym gruncie bardzo stereotypizujące jest dawanie nawet drobnych upominków związanych z wykonywaniem prac domowych. Dlatego, jeśli chciałeś kupić żonie najnowszy model wielofunkcyjnego robota kuchennego, zastanów się, czy to najlepsza okazja.

Opublikowany w kategorii: Prezenty