Nawigacja

Blog

Magia Jarmarków Świątecznych
15 Wyświetleń 0 Polubień
Okres świąteczny przynosi ze sobą niepowtarzalne zaklęcie, a co lepszego, niż zanurzenie się w fascynującym świecie Jarmarków Świątecznych w Polsce. Te jarmarki, przesiąknięte wiekowymi tradycjami i nowoczesnym wdziękiem, tworzą kolorowy...
Mikołajkowe prezenty dla rodziny i przyjaciół
17 Wyświetleń 0 Polubień
Już niedługo 6 grudnia, dzień wspomnienia świętego Mikołaja, czyli znane i lubiane Mikołajki. Każda okazja jest dobra, aby podarować bliskiej osobie drobny podarunek, dlatego naszym zdaniem, nawet będąc dorosłym, wcale nie trzeba...
Czy da się żyć bez kupowania?
13 Wyświetleń 0 Polubień
Zastanawiałaś się kiedyś nad potęgą dnia, w którym zdecydujesz się zrezygnować z zakupów? "Dzień Bez Zakupów" to nie tylko okazja do przerwy od konsumpcji, ale również głęboko zakorzeniona koncepcja, która kusi do refleksji nad naszym...
Black Week w Goldengift.pl
82 Wyświetleń 0 Polubień
Zapraszamy do skorzystania z promocji: Kod rabatowy: BF23%
Prezenty edukacyjne — kursy online, które pomagają rozwijać pasje
38 Wyświetleń 0 Polubień
Prezenty edukacyjne są doskonałym pomysłem na obdarowanie kogoś, kto jest zainteresowany nauką i rozwijaniem swoich umiejętności oraz poszerzaniem wiedzy na dany temat. Nie masz pomysłu, jak spędzać wolny czas i jednocześnie się...
Mikołajkowe tradycje: gdzie schować mikołajkowy prezent, żeby zaskoczyć bliskich?

Mikołajkowe tradycje: gdzie schować mikołajkowy prezent, żeby zaskoczyć bliskich?

287 Wyświetleń 1 Polubień

Zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy w roku. Nie tylko przez te najmłodsze dzieci. Jak świat długi i szeroki każdy kraj ma swojego Mikołaja i mikołajkowe tradycje wręczania dzieciom prezentów. Ale oprócz upominku ważny jest też element zaskoczenia. Bo jego znalezienie może być prawdziwą frajdą jeśli jest schowany w dobrym miejscu. Dlatego podpowiemy Ci kilka ciekawych pomysłów.

 

Skąd się wzięły Mikołajki  

Zwyczaj wręczania prezentów na Mikołaja sięga jeszcze czasów średniowiecza. A jej początki datuje się na ok. tysiąc lat po śmierci Mikołaja z Miry. Był on biskupem biednej i zaniedbanej diecezji w stolicy Miry. A zasłyną ze swojego wielkiego oddania posłudze i niezwykłej wrażliwości na człowieka. Jego pamięć czcimy 6 grudnia, czyli w dniu jego śmierci. Kult świętego bardzo wyraźnie rozwinął się w średniowieczu i prawdopodobnie wtedy święty Mikołaj został uznany za patrona dzieci.

 

Jak to się stało, że Mikołaj rozdaje prezenty?  

Pierwsze tradycje mikołajkowe w Polsce polegały na przebieraniu się przez dzieci za postać biskupa Miry i bieganiu po mieście. W tym samym czasie w kościołach wystawiano specjalne skrzynki, gdzie wierni mogli wrzucać swoje datki. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczano na posagi dla najbiedniejszych dziewcząt. Dopiero XIX wiek przyniósł tradycję "chodzenia z Mikołajem", podczas której grzeczne dzieci otrzymywały jabłka, orzechy, pierniki. A te niegrzeczne - rózgę. Z kolei wręczanie prezentów także dorosłym przywędrowało do nas z Niemiec.  

 

Prezenty na mikołajki, gdzie je schować?  

Pierwsze prezenty od świętego Mikołaja były drobnymi słodyczami, które dzieci po przebudzeniu znajdywały w...butach. Teraz, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami znacznie większych gabarytów, najczęściej zostawiamy je przy łóżkach. Ostatnio popularnym zwyczajem jest korzystanie ze zorganizowanych spotkań z Mikołajem, gdzie dziecko mówi wierszyk siwemu Panu z brodą, robi sobie z nim piękne zdjęcie, a ten w nagrodę wręcza mu pełen obfitości prezent (rzecz jasna, przygotowany wcześniej przez rodziców). Jeśli szukasz innych pomysłów jak schować mikołajkowy prezent, może zainspirują Cię nasze propozycje:

  • Prezenty mikołajkowe w ogromnej skarpecie  

Być może znasz ten zwyczaj ze świątecznych, amerykańskich filmów, gdzie święty Mikołaj podrzucał dzieciom prezenty do skarpet oznaczonych imionami, zawieszonych na kominku. Możesz wykorzystać ten pomysł i już kila dni wcześniej razem z dziećmi wykonać własnoręcznie skarpety dla Mikołaja i zawiesić je w dowolnym miejscu. Tak udekorowane skarpety będą idealną ozdobą na święta.

 

  • Prezenty pod poduszką, tylko dla śpiochów  

Jeśli planujesz niewielki upominek jak słodycz, książka, albo voucher na zakupy to możesz schować go pod poduszką. Jest to dobra opcja jeśli Twoje dziecko lub bliska Ci osoba jest śpiochem. Samo umieszczanie prezentu może być wyzwaniem. Ale jeśli chcesz się poczuć jak prawdziwy święty Mikołaj to ten dreszcz emocji, aby wsunąć prezent i nie zostać zauważonym, jest jak najbardziej wskazany.

 

  • Prawdziwa niespodzianka  

W tym roku mikołajki wypadają w tygodniu, z poniedziałku na wtorek. To znaczy, że rano kiedy dzieci idą do szkoły, a Wy do pracy, może nie być czasu, aby wręczyć sobie prezenty mikołajkowe. Wtedy możesz umieścić je w najmniej oczekiwanych miejscach: zostaw prezent w szafie, wrzuć do plecaka lub torby do pracy, albo zostaw na siedzeniu pasażera. Wyobraź sobie ten uśmiech jak dzieci znajdują prezenty, tam gdzie się ich nie spodziewają. To z pewnością będzie dobrze rozpoczęty poranek.

 

  • Poszukiwania prezentu po śladach  

Kto zostawił ślady w domu? Intruz, złodziej, a może święty Mikołaj? Zostaw podpowiedzi, gdzie ukryłeś drobne upominki odbijając ślady brudnego buta, które będą ścieżką do mikołajkowego prezentu. To może być świetna zabawa dla całej rodziny!

To jak, masz już pomysł jak wręczyć mikołajkowy prezent?

Opublikowany w kategorii: Prezenty