Nawigacja

Blog

Nietypowy prezent na Dzień Kobiet — Voucher na lot symulatorem
9 Wyświetleń 0 Polubień
Voucher na lot w symulatorze to doskonały okazja, aby poczuć się jak prawdziwy pilot. Jest to fascynujące doświadczenie, które pozwala na eksplorację lotniczych umiejętności w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Dzięki zaawansowanej...
Indywidualna nauka tańca na Dzień Kobiet. Jak wykorzystać umiejętności zdobyte na prywatnych lekcjach?
10 Wyświetleń 0 Polubień
Prywatne lekcje tańca to nie tylko możliwość indywidualnego wsparcia, ale również skuteczny sposób na szybszy rozwój umiejętności tanecznych. Dzięki takim zajęciom otrzymuje się dedykowaną uwagę instruktora, który może skupić się na...
Trzy najlepsze filmy na Dzień Kobiet
31 Wyświetleń 0 Polubień
Dzień Kobiet to wyjątkowa okazja do celebrowania siły, determinacji i piękna kobiecej natury. Jednym z najlepszych sposobów na uczczenie tego dnia jest spędzenie go z bliskimi, ciesząc się wyjątkowymi filmami, które podkreślają znaczenie...
Jak świętować Dzień Kobiet w niezwykły sposób?
13 Wyświetleń 0 Polubień
Święto, które jest hołdem dla siły, delikatności i determinacji kobiet, zbliża się wielkimi krokami. Dzień Kobiet to okazja do celebrowania wszystkich kobiet na całym świecie, podziękowania im za ich wkład, oraz podkreślenia ich...
Pułapki Walentynkowych prezentów. Tego dnia nie popełnij gafy!
27 Wyświetleń 0 Polubień
Uniknij kłopotów z walentynkowymi prezentami! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie pomysły mogą być nietrafione. Odkryj, jak zrobić wrażenie bez gafy!
Mikołajki - 6 Grudnia | Skąd wziął się zwyczaj ich obchodzenia?

Mikołajki - 6 Grudnia | Skąd wziął się zwyczaj ich obchodzenia?

161 Wyświetleń 0 Polubień

Do przypadających 6 grudnia Mikołajek, pozostały zaledwie dwa dni. Na to święto z niecierpliwością czekają dzieci oraz dorośli, wszak zgodnie z tradycją, odwiedzający domy święty Mikołaj przynosi ze sobą drobne upominki. Jak długa jest tradycja obchodzenia Mikołajek? Zwyczaj związany jest z postacią św. Mikołaja z Miry — biskupa, który żył prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku. Współcześnie, postać świętego przybrała komercyjny wydźwięk, będąc zaraz po świątecznym drzewku jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia.

Zwyczaj dawania prezentów

Zgodnie z legendą Święty Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny. Rodzice biskupa przekazali mu ogromną fortunę, którą on sam rozdał ubogim robiąc to anonimowo. W późniejszych wiekach, do postaci biskupa przypisano zwyczaj przekazywania najmłodszym drobnych prezentów na początku grudnia. Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.

Nie tylko Święty Mikołaj

We Włoszech oraz Hiszpanii tradycyjne Mikołajki nie są obchodzone. Alternatywą dla tego święta jest 6 stycznia. W tym dniu do dzieci znad Morza Śródziemnego odwiedza Befana — staruszka, która latając na miotle, wrzuca przez komin prezenty. Na Półwyspie Iberyjskim podarunki przynoszą zaś trzej królowie. Zupełnie inną tradycję kultywuje się na wschodzie Europy. Dzieci otrzymują prezenty w Nowy Rok od Dziadka Mroza. Konkurencję kasuje jednak Islandia. Tamtejszy folklor bożonarodzeniowy jest bardzo rozbudowany. Z jednej strony mamy — Grylę, Leppaludiego i Świątecznego Kota, z drugiej 13 małych trolli, które poza płataniem psikusów niegrzecznym, zostawiają też dzieciom drobne upominki przez cały grudzień.

A które tradycje są najbliższe naszym?

Dużo bardziej „typowo” świętuje się Mikołajki w Czechach, Austrii, Holandii, Belgii czy Niemczech. Tutaj do najmłodszych przychodził Mikołaj – mężczyzna z długą brodą, który grzecznym dzieciom dawał słodkości, a niegrzeczne smagał pastorałem. Utarło się, że jeżeli Mikołaj nie pojawił się osobiście, należy dać mu szansę wykazać się inaczej. W ten sposób narodziła się tradycja wystawiania butów       (koniecznie wypastowanych) przy kominku czy na parapecie.

Warto być grzecznym przez cały rok

Nieważne, czy żyjecie w zgodzie z kalendarzem polskim, włoskim czy islandzkim, bo w kontekście świątecznych prezentów wniosek nasuwa się jeden – biada temu, kto zostanie uznany za niegrzecznego! Jasne, w większości europejskich krajów za krnąbrność można dostać najwyżej kilka razów pastorałem czy rózgę zamiast podarku, co nie jest jakąś dramatyczną karą w porównaniu z islandzkim zamienieniem się w potrawkę dla rodziny trolli, ale wciąż nie są to rzeczy przyjemne. Dużo zabawniej byłoby przecież znaleźć w bucie garść smakołyków. Całoroczne, codzienne bycie dobrym dla siebie nawzajem to najlepszy prezent, jaki możemy sprawić bliskim.

Opublikowany w kategorii: Prezenty