12 miesięcy
ważności

Wymarzony
prezent

Wysyłka w ciągu
24 godzin

Black Week Kup Voucher 22% taniej

kod rabatowy BF22

* - Promocja trwa do 28.11
Nawigacja

Blog

Mikołajkowe tradycje: gdzie schować mikołajkowy prezent, żeby zaskoczyć bliskich?
23 Wyświetleń 1 Polubień
Jak świat długi i szeroki każdy kraj ma swojego Mikołaja i mikołajkowe tradycje wręczania upominków. Ale oprócz prezentu ważny jest też element zaskoczenia. Bo jego znalezienie może być prawdziwą frajdą jeśli jest schowany w dobrym...
Dzień Bez Zakupów. Czy da się żyć bez kupowania?
35 Wyświetleń 2 Polubień
Kiedy ostatnio spędziłeś cały dzień bez kupowania czegokolwiek? Czy w dzisiejszych czasach można nic nie kupić przez dwadzieścia cztery godziny? Zwolennicy „Dnia Bez Zakupów” uważają, że tak. Sprawdźmy!
Święta tuż tuż. Wejdź z nami w świat niezwykłych przeżyć!
29 Wyświetleń 1 Polubień
Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, większość z nas czeka na niego, zacierając dłonie na myśl o ubieraniu choinki, spotkaniach z rodziną i wręczaniu prezentów. Sposobów na spędzanie tego okresu jest bardzo wiele – wyjazdy,...
Co można robić w jesienne wieczory? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na jesienna nudę
60 Wyświetleń 3 Polubień
Jeśli jesteś w tej grupie, która wraz ze zmianą pory roku myśli sobie, o nie... znowu jesień, to za chwilkę postaramy się to zmienić. Więc zanim zwiniesz się w kulkę pod pięcioma kocami i z herbatą w ręku, zobacz jak przyjemnie można...
Tort, świeczki i grono najbliższych – to właśnie urodziny!
64 Wyświetleń 1 Polubień
Tort, świeczki i grono najbliższych – to właśnie urodziny! Jednak ta uroczystość nie byłaby kompletna, gdyby nie prezenty na urodziny. Tym naprawdę wyjątkowym powinny towarzyszyć ciekawość, podekscytowanie, a po otwarciu zaskoczenie i...

Dzień Bez Zakupów. Czy da się żyć bez kupowania?

35 Wyświetleń 2 Polubień

Kiedy ostatnio spędziłeś cały dzień bez kupowania czegokolwiek? Czy w dzisiejszych czasach można nic nie kupić przez dwadzieścia cztery godziny? Zwolennicy „Dnia Bez Zakupów” uważają, że tak. Sprawdźmy!

Kiedy obchodzi się Dzień Bez Zakupów?  

Dzień bez Zakupów przypada w Europie w ostatnią sobotę listopada, w tym roku będzie to 26 listopada. Z kolei w USA „Buy Nothing Day”, obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. W Polsce pierwszy Dzień bez Zakupów obchodzony był w 2003 roku i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób.

Skąd pomysł na świętowanie dnia bez kupowania?  

Dzień Bez Zakupów powstał z inicjatywy artysty Teda Dave'a w Vancouver w Kanadzie. Pierwszy Buy Nothing Day został zorganizowany we wrześniu 1992 r. „jako dzień, w którym społeczeństwo przyjrzy się kwestii nadmiernej konsumpcji”.

W 1997 roku święto zostało przeniesione na piątek po Święcie Dziękczynienia (słynny dzień, w którym obchodzony jest również Czarny Piątek). Pierwotnym promotorem tej kampanii była kanadyjska, proekologiczna organizacja non-profit, o nazwie The Adbusters Foundation.

Dzięki ich staraniom święto, które kiedyś było znane tylko nielicznym, jest teraz obchodzone przez miliony ludzi w 65 krajach na całym świecie. Do tych krajów należą Stany Zjednoczone (gdzie obchodzone jest w większości), Wielka Brytania, Japonia, Francja, Norwegia, Austria, Niemcy, Nowa Zelandia, Izrael, Indie i Holandia.

Dlaczego konsumpcjonizm to nasz największy problem  

Cała konsumpcja jest w pewnym sensie matką wszystkich naszych problemów środowiskowych, a "Dzień bez Kupowania" ma na celu podniesienie świadomości ludzi na temat negatywnych konsekwencji nadmiernej konsumpcji w społeczeństwie.

Wyobraź sobie, że najbogatszy miliard obywateli świata konsumuje obecnie 86% wszystkich towarów na globalnym rynku, pozostawiając marne 14% dla reszty z 8 miliardów ludzi na planecie. A nadkonsumpcja w bogatych krajach świata jest jedną z podstawowych przyczyn terroryzmu. Nie wspominając o problemach ekologicznych, politycznych czy nawet mentalnych społeczeństwa.

Jak obchodzony jest Dzień bez Zakupów?  

Dzień bez kupowania to stosunkowo nowe święto, więc ludzie obchodzą go na różne sposoby. Jednak w ciągu ostatniej dekady rozwinęły się pewne tradycje.  

  • Bojkot zakupów przez 24 godziny. Zamiast robić zakupy, możesz spędzać czas z rodziną, czytać książki, grać w gry, oglądać telewizję itp.

  • Spacer z pustymi wózkami zakupowymi w centrum handlowym, bez dokonywania zakupów. Uczestnicy zakupów często specjalnie porzucają te koszyki.

  • Pocięcie karty kredytowej. To dość "drastyczna tradycja", ale wiele osób wykonuje publiczne cięcie kart i zachęca do tego innych.

  • Udział w paradzie. Podczas takiego spaceru ludzie biorą ze soba uświadamiające plakaty, banery lub koszulki z nadrukowanymi hasłami przeciwko niepotrzebnym zakupom.

Kupuj przeżycia nie prezenty!  

Dzień Bez Zakupów nie musi być jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości. Bardzo wpisuje się to w naszą ideę, ponieważ od początku zachęcamy, aby zamiast prezentowych drobiazgów i często niepotrzebnych gadżetów obdarowywać się nawzajem wspomnieniami i niezapomnianymi przeżyciami. Wyjątkowy prezent nie istnieje? Na szczęście mamy w ofercie takie prezenty. Sam zobacz

Opublikowany w kategorii: Prezenty