Nawigacja

Blog

Top 5 atrakcji w powietrzu. Otwórz wiosenny sezon niezapomnianym przeżyciem
7 Wyświetleń 0 Polubień
Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia, a my pragniemy odkryć nowe przygody i doznania. Dlatego przedstawiamy Top 5 atrakcji w powietrzu, które otwierają wiosenny sezon niezapomnianymi przeżyciami. Od lotu balonem po lot...
Jazda za kierownicą na prezent. Najciekawsze prezenty dla kierowców rozwijające motoryzacyjne pasje
15 Wyświetleń 0 Polubień
Jazda za kierownicą prezent to sposób na dostarczenie emocji oraz rozwijanie motoryzacyjnych pasji. Dla wielu osób prowadzenie samochodu to nie tylko środek transportu, ale także wielka przyjemność i hobby. Dlatego też wybierając prezent...
Niezapomniane męskie przygody. Top 10 voucherów dla mężczyzny
27 Wyświetleń 0 Polubień
Męskie przygody inspirują do odkrywania nowych możliwości, wyzwań i fascynujących doświadczeń. Przygoda jest w istocie częścią męskiej natury, kształtując charakter i umysł poprzez niepowtarzalne doświadczenia. Od długich podróży po...
Jak wrócić do formy przez sezonem letnim?
27 Wyświetleń 0 Polubień
Istnieją sposoby, aby szybko odzyskać energię i formę przed letnimi przygodami. Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie — voucher prezentowy na przeżycie sportowe, który pomoże Ci wrócić do formy w przyjemny i inspirujący sposób.
Kobiece spojrzenie na modę — voucher na zakupy ze stylistką
21 Wyświetleń 0 Polubień
Kobiece spojrzenie na modę to nie tylko kwestia ubierania się, ale także wyrażania swojej osobowości i indywidualności poprzez ubrania. Voucher na zakupy ze stylistką to doskonały sposób, aby pogłębić tę świadomość i odkryć swój własny,...
Dzień Bez Zakupów. Czy da się żyć bez kupowania?

Dzień Bez Zakupów. Czy da się żyć bez kupowania?

221 Wyświetleń 3 Polubień

Kiedy ostatnio spędziłeś cały dzień bez kupowania czegokolwiek? Czy w dzisiejszych czasach można nic nie kupić przez dwadzieścia cztery godziny? Zwolennicy „Dnia Bez Zakupów” uważają, że tak. Sprawdźmy!

Kiedy obchodzi się Dzień Bez Zakupów?  

Dzień bez Zakupów przypada w Europie w ostatnią sobotę listopada, w tym roku będzie to 26 listopada. Z kolei w USA „Buy Nothing Day”, obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. W Polsce pierwszy Dzień bez Zakupów obchodzony był w 2003 roku i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób.

Skąd pomysł na świętowanie dnia bez kupowania?  

Dzień Bez Zakupów powstał z inicjatywy artysty Teda Dave'a w Vancouver w Kanadzie. Pierwszy Buy Nothing Day został zorganizowany we wrześniu 1992 r. „jako dzień, w którym społeczeństwo przyjrzy się kwestii nadmiernej konsumpcji”.

W 1997 roku święto zostało przeniesione na piątek po Święcie Dziękczynienia (słynny dzień, w którym obchodzony jest również Czarny Piątek). Pierwotnym promotorem tej kampanii była kanadyjska, proekologiczna organizacja non-profit, o nazwie The Adbusters Foundation.

Dzięki ich staraniom święto, które kiedyś było znane tylko nielicznym, jest teraz obchodzone przez miliony ludzi w 65 krajach na całym świecie. Do tych krajów należą Stany Zjednoczone (gdzie obchodzone jest w większości), Wielka Brytania, Japonia, Francja, Norwegia, Austria, Niemcy, Nowa Zelandia, Izrael, Indie i Holandia.

Dlaczego konsumpcjonizm to nasz największy problem  

Cała konsumpcja jest w pewnym sensie matką wszystkich naszych problemów środowiskowych, a "Dzień bez Kupowania" ma na celu podniesienie świadomości ludzi na temat negatywnych konsekwencji nadmiernej konsumpcji w społeczeństwie.

Wyobraź sobie, że najbogatszy miliard obywateli świata konsumuje obecnie 86% wszystkich towarów na globalnym rynku, pozostawiając marne 14% dla reszty z 8 miliardów ludzi na planecie. A nadkonsumpcja w bogatych krajach świata jest jedną z podstawowych przyczyn terroryzmu. Nie wspominając o problemach ekologicznych, politycznych czy nawet mentalnych społeczeństwa.

Jak obchodzony jest Dzień bez Zakupów?  

Dzień bez kupowania to stosunkowo nowe święto, więc ludzie obchodzą go na różne sposoby. Jednak w ciągu ostatniej dekady rozwinęły się pewne tradycje.  

  • Bojkot zakupów przez 24 godziny. Zamiast robić zakupy, możesz spędzać czas z rodziną, czytać książki, grać w gry, oglądać telewizję itp.

  • Spacer z pustymi wózkami zakupowymi w centrum handlowym, bez dokonywania zakupów. Uczestnicy zakupów często specjalnie porzucają te koszyki.

  • Pocięcie karty kredytowej. To dość "drastyczna tradycja", ale wiele osób wykonuje publiczne cięcie kart i zachęca do tego innych.

  • Udział w paradzie. Podczas takiego spaceru ludzie biorą ze soba uświadamiające plakaty, banery lub koszulki z nadrukowanymi hasłami przeciwko niepotrzebnym zakupom.

Kupuj przeżycia nie prezenty!  

Dzień Bez Zakupów nie musi być jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości. Bardzo wpisuje się to w naszą ideę, ponieważ od początku zachęcamy, aby zamiast prezentowych drobiazgów i często niepotrzebnych gadżetów obdarowywać się nawzajem wspomnieniami i niezapomnianymi przeżyciami. Wyjątkowy prezent nie istnieje? Na szczęście mamy w ofercie takie prezenty. Sam zobacz

Opublikowany w kategorii: Prezenty