Nawigacja

Blog

Jazda za kierownicą na prezent. Najciekawsze prezenty dla kierowców rozwijające motoryzacyjne pasje
11 Wyświetleń 0 Polubień
Jazda za kierownicą prezent to sposób na dostarczenie emocji oraz rozwijanie motoryzacyjnych pasji. Dla wielu osób prowadzenie samochodu to nie tylko środek transportu, ale także wielka przyjemność i hobby. Dlatego też wybierając prezent...
Niezapomniane męskie przygody. Top 10 voucherów dla mężczyzny
19 Wyświetleń 0 Polubień
Męskie przygody inspirują do odkrywania nowych możliwości, wyzwań i fascynujących doświadczeń. Przygoda jest w istocie częścią męskiej natury, kształtując charakter i umysł poprzez niepowtarzalne doświadczenia. Od długich podróży po...
Jak wrócić do formy przez sezonem letnim?
16 Wyświetleń 0 Polubień
Istnieją sposoby, aby szybko odzyskać energię i formę przed letnimi przygodami. Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie — voucher prezentowy na przeżycie sportowe, który pomoże Ci wrócić do formy w przyjemny i inspirujący sposób.
Kobiece spojrzenie na modę — voucher na zakupy ze stylistką
18 Wyświetleń 0 Polubień
Kobiece spojrzenie na modę to nie tylko kwestia ubierania się, ale także wyrażania swojej osobowości i indywidualności poprzez ubrania. Voucher na zakupy ze stylistką to doskonały sposób, aby pogłębić tę świadomość i odkryć swój własny,...
Nietypowy prezent na Dzień Kobiet — Voucher na lot symulatorem
16 Wyświetleń 0 Polubień
Voucher na lot w symulatorze to doskonały okazja, aby poczuć się jak prawdziwy pilot. Jest to fascynujące doświadczenie, które pozwala na eksplorację lotniczych umiejętności w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Dzięki zaawansowanej...
Dlaczego dajemy prezenty na święta?

Dlaczego dajemy prezenty na święta?

410 Wyświetleń 0 Polubień

Choć powody wręczania prezentów są różne, ten zwyczaj sprawił, że Boże Narodzenie to wyjątkowe święto - pełne niespodzianek i radości. Tradycja dawania prezentów na Boże Narodzenie ma już wiele wieków i  wciąż przypomina ludziom magiczne narodziny Chrystusa w Betlejemskiej stajence. Skąd się wziął ten zwyczaj i dlaczego prezenty to symbol świąt?  Warto się dowiedzieć choćby po to, abyśmy nie stracili z oczu tego, co naprawdę znaczą nasze prezenty w tej gorączkowej porze roku.

Tradycja dawania prezentów na Boże Narodzenie

Dawanie prezentów na Boże Narodzenie to tradycja chrześcijańska, która jest szeroko praktykowana na całym świecie.  Inne religie również świętują koniec roku podobnym zwyczajem,  jak choćby żydowskie święto świateł Chanuka lub hinduskie obchody Pancha Ganapati.

Dla chrześcijan prezenty składane na Boże Narodzenie są symbolem hołdu złożonego małemu Jezusowi przez Trzech Mędrców po jego narodzinach. Historia opisana w Nowym Testamencie mówi, że królowie: Kacper, Melchior i Baltazara podróżowali do miejsca narodzin Jezusa, podążając za gwiazdą, a po przybyciu, ofiarowali mu dary w postaci złota, kadzidła i mirry.

Jednak tradycja dawania prezentów ma swoje korzenie na długo przed założeniem chrześcijaństwa i wywodzi się ze świąt starożytnych Rzymian.  Saturnalia, były dorocznym  świętem ku czci Saturna – boga rolnictwa, w podziękowaniu za jego hojność. Uroczystości odbywały się od 17 do 23 grudnia, w czasie  święta przesilenia zimowego, i polegały na dzikiej zabawie i wręczaniu prezentów.

Kto przynosi prezenty na święta?

Większość dzieci na całym świecie wierzy, że prezenty świąteczne przynosi tajemnicza postać. Zazwyczaj jest to Święty Mikołaj, choć każdy kraj ma też swoją regionalną tradycję. W niektórych częściach Niemiec wierzą, że to Christkind podrzuca prezenty pod choinką, w Hiszpanii przynoszą je Mędrcy, a w niektórych regionach Włoch wierzą, że jest to starsza pani o imieniu Befana. Również i w Polsce w zależności od regionu za prezenty odpowiada: Gwiazdor, Dzieciątko, Aniołek lub Dziadek Mróz.

Tradycja prezentów pod choinką w Polsce

tradycyjne prezenty w PolsceW kraju tradycja wręczania prezentów w Wigilię jest stosunkowo młoda. Dopiero XIX wiek przyniósł rozkwit podrzucania prezentów przez Świętego Mikołaja na tzw. Mikołajki czy Boże Narodzenie. Początkowo jedynie królowie i magnateria, obdarowywali drobiazgami swoich dworzan i służbę. Najpóźniej zwyczaj ten przyjął się na wsiach.  Dopiero w czasie międzywojennym dzieci zaczęły otrzymywać drobiazgi jak: słodycze, orzechy czy jabłka.  

Prezenty nie tylko dla bliskich

Choć w święta zwykle obdarowujemy naszych bliskich, to pięknym zwyczajem, coraz bardziej popularnym, jest dawanie prezentów najbardziej potrzebującym. Ludzie chętnie przekazują darowizny na cele charytatywne lub organizują paczki z żywnością i ubraniami dla osób będących pod opieką lokalnych ośrodków pomocy lub fundacji.  W tym czasie chętniej otwieramy się na potrzeby innych, dostrzegamy drugiego człowieka i otwieramy nasze serca.

Chociaż Boże Narodzenie i zwyczaje z nim związane ewoluowały przez tysiące lat, to wymiana prezentów jest jedną z tradycji, która pozostała niezmienna. Powodem, dla którego ludzie obdarowują się upominkami, jest okazywanie innym uczucia i wdzięczności. Od czasów Saturnaliów aż po dzień dzisiejszy dawanie prezentów jest aktem życzliwości dla innych, czymś, co prawdopodobnie będzie celebrowane jeszcze długo w przyszłości.

P.S.

Jeśli szukasz idealnych prezentów świątecznych dla ukochanej osoby lub przyjaciół i krewnych, w Golden Gift mamy dla Ciebie ogromny wybór takich, które nie są tylko kolejnym materialnym drobiazgiem. Na prezent pakujemy wspomnienia, przeżycia i niezapomniane przygody.